makubenko

p - prvky - kyslík

Doplň.

Vpíš do prázdneho poľa chýbajúce slovo. Pokiaľ sa vedľa políčka nachádza tlačidlo s otáznikom, odpoveď má kľúč, ktorý Ťa na správnu odpoveď môže naviesť. Keď vpíšeš všetky slová, klikni na tlačidlo "Potvrď".


Kyslík (z lat. Oxygenium) je chemický prvok, ktorý má značku O a protónové číslo . Kyslík je hlavnou zložkou vzduchu, ktorý všetci dýchame. Zdrojom kyslíka pre atmosféru je proces .

Charakteristika:
Pri štandardnej teplote a tlaku, sa kyslík vyskytuje ako molekula O2, v ktorej sú dva kyslíkové atómy spojené medzi sebou. Atóm kyslíka má vo vonkajšej vrstve elektrónov, preto je umiestnený v skupine a v 2. perióde periodickej sústavy. Kyslík je bezfarebný plyn. V kvapalnom a tuhom stave má svetlomodrú farbu. Vo vode je rozpustný. Táto skutočnosť má veľký význam, pre život vodných organizmov, pretože im umožňuje dýchanie. Kyslík je veľmi reaktívny prvok. Reakcie zlučovania kyslíka s látkami sú najčastejšie .
Základnou vlastnosťou kyslíka je, že sa správa ako silné činidlo. Až na halogény, vzácne plyny a niektoré ušľachtilé kovy sa kyslík zlučuje priamo so všetkými prvkami. Ak sú exotermické reakcie látok s kyslíkom sprevádzané vývojom svetla, označujú sa ako . Aby sa látka zapálila, musí sa zohriať na zápalnú teplotu, ktorá je pri rôznych látkach rôzna.

Výskyt:
V atmosfére tvorí plynný kyslík objemových %. Voda oceánov, ktorá pokrýva 2/3 zemského povrchu je hmotnostne zložená z 86 % kyslíka.
Okrem zvyčajných dvojatómových molekúl O2 sa kyslík vyskytuje aj vo forme trojatómovej molekuly ako O3. Za normálnych podmienok je to vysoko reaktívny plyn farby a charakteristického zápachu s mimoriadne silnými účinkami.V medicíne slúži k sterilizácii nástrojov.
Baktericídne účinky ozónu slúžia k pitnej vody namiesto predtým často využívanej dezinfekcii vody plynným chlórom alebo chlórnanom.
Silné oxidačné účinky ozónu sa veľmi často využívajú v papierenskom priemysle k bieleniu celulózy pre výrobu papiera.

Použitie:
Kyslík je nevyhnutný pre , takže našiel využitie aj v medicíne pri operáciách a traumatických stavoch pre podporu pacientovho dýchania. Zmesi kyslíka s inertnými plynmi slúžia potápačom k utlmeniu kesónovej choroby pri ponoroch do veľkých hĺbok. Tiež vysokohorskí horolezci sa v nutných prípadoch uchyľujú k dýchaniu čistého kyslíka a piloti stíhacích lietadiel sú vybavení zmesou stlačených plynov, ktorej základnou zložkou je kyslík.
Pri horení zmesi kyslíka s vodíkom možno dosiahnuť teploty viac ako °C. Preto sa kyslíkovo-vodíkový plameň využíva na rezanie oceli a tavenie kovov s vysokým bodom topenia, napr. platinových kovov.
Kvapalný kyslík aj napriek svojej rizikovosti stále často slúži ako palivo raketových motorov pri štartoch kozmických lodí.

a) Príprava kyslíka: katalyzátorom tejto reakcie je .

2 H2O2 → O2 + 2 H2O